Un ieskanējās čells …

Trešdien, 26.martā Kuldīgas Mākslas namā izskanēja koncerts veltīts 1838. gada 15. martā Kuldīgā dzimušā komponista, čellista, kamermūziķa un diriģenta Kārļa Davidova piemiņas koncerts. Šoreiz koncerts bija kā ieskaņa gaidāmajam VIII Starptautiskajam čellistu konkursam , kurš nes mūsu novadnieka vārdu.

Koncerta ieskaņā dzirdējām mūsu mūzikas skolas absolventes, Ventspils mūzikas vidusskolas džeza klavieru klases audzēknes Ievu Kristiānu un Līvu Luīzi Bleives, kuras atskaņoja improvizāciju par Kārļa Davidova skaņdarba Šūpuļdziesma tēmu.

Koncerta turpinājumā muzicēja Em.Melngaiļa Liepājas MVS audzēkņi. Patīkami pārsteidza Ditas Baronas 4.čella klases audzēknis Jurģis Ozols. Neskatoties uz to, ka zēns apgūst čella spēli , trīs reizes nedēļā tēvs viņu ved uz Brocēnu ledus halli spēlēt hokeju. Savu uzstāšanos Jurģis sāka ar J.K.Baha Koncertu, turpinājumā skanēja Kārļa Davidova Dziesma bez vārdiem. Īpaši  mīļi un muzikāli izskanēja E.Ešenvalda Šūpuļdziesma. Dzirkstošs izskanēja Rondo un Jurģi nomainīja viņa vecākais kolēģis 3. kursa students Krišjānis Gaiķis. Viņa priekšnesumā pārliecinoši izskanēja Sarabanda un Žīga no 5.svītas čellam solo , kuras J.S.Bahs sarakstījis savā Kētenas periodā 1717 – 1720. Šīs Baha svītas ir obligātajā konkursa repertuārā starptautiskā konkursa dalībniekiem. Savukārt labākais šo J.S.Baha svītu atskaņotājmākslinieks saņem Maiju ģimenes speciālo balvu kopš 2002. gada konkursa. Īpaši spoži izskanēja E.Lalo Koncerts čellam I daļa.

Koncerta izskaņā dzirdējām  S.Cincadzes Gruzīnu dziedājumus

Jaunos mūziķus lieliski pavadīja koncertmeistare Līna Andrējeva.

Koncerta noslēgumā Ernesta Vīgnera Kuldīgas Mūzikas skolas direktore Maruta Rozīte izteica pateicību mūziķiem un nožēlu, ka jaunie čellisti nav pieteikušies VIII Starptautiskajam Kārļa Davidova čellistu konkursam un izteica cerību, ka viņus dzirdēsim konkursā pēc diviem gadiem.

Bildes no pasākuma:

Sajūtās pēc koncerta dalās:
rsz_11rsz_dsc02785Ernesta Vīgnera mūzikas skolas 8. čella klases audzēknis

Rihards Lūciņš

Liepājas čellisti man sagādāja patīkamas emocijas. Kaut gan es pats arī spēlēju čellu, vienmēr ir patīkami klausīties kvalitatīvā muzicēšanā.
Jurģis Ozols ir pavisam jauns čella spēlētājs, bet viņš mani pārsteidza ar savu padarīto darbu. Jurģis izpildīja pavisam četrus visai pazīstamus skaņdarbus, viens no tiem bija ļoti pazīstams, jo kādu laiku atpakaļ pats to spēlēju savās čella nodarbībās. Viens no skaņdarbiem bija J.S. Baha koncerts, kurš pēc manām domām bija visai sarežģīts priekš viņa vecuma, bet Jurģis ar to labi tika galā. Viņš izjuta mūziku, bija dzirdams, ka Jurģis nav ieradies atspēlēt notis, bet koncertēt.
Pēc Jurģa spēlēja Liepājas mūzikas vidusskolas 3. Kursa students Krišjānis Gaiķis. Krišjānis publikas priekšā iznāca mazliet satraucies, bet apsēdies pie sava čella uztraukums viņa acīs noplauka. Viņš iesāka ar J.S. Baha svītu, kura ieskandināja mākslas nama zāli. Ļoti patīkami klausīties Bahu, viņa mūzika tika papildināta ar pie sienām izkārtajiem mākslas darbiem. Krišjānis spēlēja trīs skaņdarbus, bet viens no tiem man patika vislabāk. Tā bija Eduarda Lalo koncerta pirmā daļa, šis skaņdarbs man likās diezgan virtuozs.