Mūsu jubilāri 🔔

29.septembrī, dzimšanas dienu svin mūsu skolas saksofona spēles skolotāja un pūtēju orķestra vadītāja Līga Aleksandra Jāvalde.

Līga ir dzimusi Ventspilī, taču gan uzaugusi, gan ieguvusi izglītību, gan arī tagad dzīvo un strādā Kuldīgā. Līdztekus vispārizglītojošai skolai Līga mācījās mūzikas skolā. Jāsaka gan, ka Līga pati neatceras to brīdi, kad iestājās mūzikas skolā, nedz arī to, ka pati būtu izvēlējusies mūzikas instrumentu flautu. Nekāds klikšķis vai zīmīgs notikums nebija, kas mudinātu izvēlēties tieši flautu,  bet mūzikas skola vairāk ir bijusi likumsakarīga, jo Līgas mamma Stella strādāja mūzikas skolā par skolotāju. Nenoliedzami, mūzikas skola ir starta punkts Līgas tālākai mūzikas izglītības izvēlei.

Pēc mūzikas skolas beigšanas Līga pati izvēlējās turpināt mācīties Ventspils mūzikas koledžā, un pilnīgi noteikti zināja, ka vidusskolā mācīsies saksofonu – tā bija iekšēja sajūta par saksofonu kā instrumentuvēlme izzināt instrumenta skaņu un vēlme šo skaņu atklāt un pilnveidot. Mūzikas koledžas laiks balstās uz trīs spēcīgiem skolotājiem ar lielo burtu – Ziedonis Zaikovskis,Valentīns Vinokurovs, Vairis Martinovskis – skolotāji kā paraugs. Tas izjūtams tagad, kad Līga pati ir skolotāja. Pūtēju orķestris, saksofona ansamblis, koritas ir tas, kas Līgu ļoti aizrauj, un kā saka Līga pati: “Tas ir skolotāja Valentīna Vinokurova nopelns, jo tas, kā viņš strādāja ar pūtēju orķestri, kā veidoja aranžijas, kā izveidoja programmas, tas bija aizrautīgi un tajā visā bija ļoti liela kārtība.”

Pēc Ventspils mūzikas vidusskolas beigšanas Līga devās uz Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, lai turpinātu studijas. Līga absolvēja akadēmiju divās programmās – saksofona spēles pedagogs un mūzikas teorijas pedagogs. Studiju laikā Līga izmantoja aiespēju  kādu laiku pilnveidoties Turcijā, Antālijā.

Vienlaicīgi ar studijām Līga sāka strādāt E.Vīgnera Kuldīgas Mūzikas skolā. Sākums kā jaunam pedagogam, atgriežoties savā skolā, bija aktīvs. Līga ļoti priecājas par stabilu un foršu pūšaminstrumentu nodaļu, par saviem kolēģiem nodaļā. Jau no pirmā darba gada Līga izveidoja saksofona ansambli, kas piedalījies un guvis godalgotas vietas konkursos gan Latvijā, gan ārvalstīs. Skaisti, dziļi pārdomāti un atstrādāti līdz sīkākajām detaļām ir Līgas saksofona klases audzēkņu koncerti – uzvedumi, kuros Līga iegulda savu laiku, neskaitot stundas, bet priekšplānā noliekot savus audzēkņus, kuri piedzīvo, iegūst jaunu pieredzi un izaugsmi uz skatuves. Mūzikas skola ir sirdsdarbs, kur darbs nav ar grūtuma sajūtu.

Paralēli mūzikas skolai Līga muzicē Kuldīga Dzimtsarakstu nodaļā, savukārt Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā vada kori, kas rada milzīgu prieku, redzot mainīgumu un izaugsmi studentos.

Kas sagādā prieku? Ģimene, kopā būšana, atpūšanās caur darbu. Būt ārpus sabiedrības. Kā lielu atklājumu Līga sevī atradusi sava dārza veidošanu. Ja bērnībā dārzam gāja ar vislielāko līkumu, tad tagad dārzs ir tas, caur kuru Līga var veidot ainavas, stādīt, pārstādīt, izveidot un mainīt, darīt tā, kā ir izsapņots. Būt darbībā…Būt mūzikā ir Līgas dzīve, reizēm tikai caur skaistu fona mūziku var iemācīties “nolasīt” cilvēku sajūtas, saņemt atgriezenisko saiti.

Kolēģi par Līgu saka: Cilvēks ar neiedomājamu enerģijas un uzņēmības lādiņu. Līgas interešu loks ir ļoti plašs un atšķirīgs – no muzicēšanas līdz daiļdārza veidošanai un dažādu lauksaimniecības projektu īstenošanai. Līga visu dara ar lielu mērķtiecību un milzu aizrautību. Līga lieliski prot plānot laiku. Līgas būtība ir iet līdz galammērķtiecīgi, pa ceļam izplānojot, ieguldot lielu darbu, saskatot nianses, sajūtot, izjūtot un sasniedzot gala rezultātu. Līga jebkurā savā darbā uzdzirkstī ar lielu aizrautību. Riktīgi spridzina!